• Kategorie
  • Szukaj
  • Karma według wielkości psa

Prawidłowe żywienie psa jest bardzo ważne dla naszego pupila, ponieważ jest to podstawa jego długiego, zdrowego i radosnego życia. Dlatego każdy opiekun powinien dobrze zastanowić się nad sposobem odżywiania swojego przyjaciela. Właściwie dobrany pokarm pozwoli nam długo cieszyć się towarzystwem zwierzaka, który odwdzięczy się nam swoją przyjaźnią i oddaniem. Wybór odpowiedniego pokarmu nie jest łatwy, ponieważ najpierw musimy poznać preferencje pieska, a dopiero potem zdecydować, w jakiej formie będziemy go odżywiać. 

Prawidłowe żywienie psa różni się w zależności od tego, jakiej jest on rasy. Pieski miniaturowych i małych ras mają niewielkie żołądki, i dlatego powinny otrzymywać małe, ale za to częste posiłki, najlepiej 2-4 razy dziennie. Co ważne, mają one wyjątkowo wrażliwe układy pokarmowe. zatem warto wspomóc funkcje układu trawiennego, dostarczając im w diecie odpowiednią ilość włókna pokarmowego. Pokarm dla psów ras małych i miniaturowych powinien być również bogaty w dobre jakościowo i łatwostrawne białko. Bardzo ważne jest też to, aby granulki suchej karmy były małe, ponieważ w innym wypadku piesek będzie miał  problem z ich gryzieniem. 

Pokarm dla psów dużych ras powinien być dostosowany do poziomu jego aktywności.  Dlatego należy obserwować zwierzę i w momencie, gdy zauważymy, że przybiera na wadze, odpowiednio zmniejszyć porcje. Na uwagę zasługuje równiez fakt, że większe psy mają częściej problemy ze stawami. Dlatego dobra karma dla dużych ras powinna zawierać składniki wspierające zdrowie układu ruchu. A jeżeli zdecydujemy się na karmę ubogą w takie składniki odżywcze, albo zauważymy, że pies ma problemy z poruszaniem się, warto wtedy włączyć suplementację preparatami na stawy.

Podobnie jak ludzie, psy również borykają się z różymi chorobami. Począwszy od alergii, poprzez choroby układu ruchu, po nawet nowotwory. Na niektóre choroby częściej zapadają psy wybranych ras, i tak: choroby układu kostnego częściej dotykają psów ras dużych i olbrzymich, takich jak owczarek podhalański, czy niemiecki. Natomiast mopsy i buldogi francuskie mają częste problemy z drogami oddechowymi. 

Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup psa konkretnej rasy, dobrze jest zapoznać się z cechami tej rasy, uwzględniając prawdopodobieństwo zachorowania na choroby danej rasy.

Warto również obserwować zachowanie pieska i w razie watpliwości zawsze korzystać z porady weterynarza.

image