• Kategorie
  • Szukaj
  • Karma według wieku

Czy warto podawać psu karmę odpowiednią do jego wieku?

Na każdym etapie życia psa, jego potrzeby żywieniowe znacznie się różnią. Karma dla szczeniaków powinna zawierać inne składniki, aniżeli karma dla psów dorosłych, czy psich seniorów.

Sposób odżywiania szczeniaków trzeba podzielić na dwa etapy, od momentu odstawienia go od mleka matki (puppy), do wieku juniora. Zwykle następuje to około 8 tygodnia. W pierwszych miesiącach życia, szczenięta bardzo szybko rosną i dlatego, ich organizmy potrzebują dużo materiałów budulcowych. Ponieważ szczeniaki potrzebują znacznie więcej kalorii (w przeliczeniu na kilogram masy ciała), a ich żołądek ma niewielką pojemność, karma dla nich powinna być wysoko energetyczna. Warto również wiedzieć, że aby nie przeciążyć żoładka malucha, dzienną porcję pokarmu należy podzielić na 4 do 5 porcji.

Natomiast w trzecim miesiącu życia, szczeniak nie rośnie już tak gwałtownie i wówczas może dostawać posiłki 3 razy w ciągu dnia. Półrocznego juniora można próbować powoli uczyć jedzenia dwóch posiłków dziennie. 

Ale to nie wszystko. W przypadku małych piesków, nie tylko ilość i częstotliwość kamienia jest bardzo ważna. Istotne jest, aby szczeniaki odstawione od matki otrzymywały specjalną karmę przeznaczoną dla szczeniąt. Dobra karma dla szczeniaka powinna zawierać duże ilości białka i tłuszczu, zwłaszcza kwasów tłuszczowych omega 3. Aby piesek miał mocne kości i zdrowe zęby, ważne jest, aby karma zawierała właściwe proporcje witamin (przede wszystkim D i A) oraz składników mineralnych, takich jak wapń fosfor, które zapewnią im  naturalną odporność i energię.

Z kolei karma dla dorosłego psa powinna zawierać mniej kalorii, aniżeli pokarm dla szczeniąt. Najlepiej jakby miała procentowo więcej białka zwierzęcego, a mniej tłuszczu. A kiedy mówimy, że pies jest dorosły? Otóż, inaczej to wygląda w przypadku ras małych i średnich, a inaczej w odniesieniu do ras dużych i olbrzymich. Szczeniaki ras małych i średnich stają się dorosłe po ukończeniu 12. miesięcy, natomiast pieski ras dużych w wieku 18. miesięcy. Co do ras olbrzymich, przyjmuje się, że stają się one dorosłe dopiero około 24. miesiąca życia.

Gdy pies osiągnie wiek 7. lat, możemy już uważać go za seniora. Wtedy warto też zainteresować się stanem jego zdrowia i zachowaniem. Wówczas dobrze jest wybrać się z nim profilkatycznie na badania krwi. Dieta psiego seniora ma znaczący wpływ na jego zdrowie i zachowani. Jeżeli zauważymy, że nasz senior przybiera na wadze, powinniśmy ograniczyć mu ilość podawanego pokarmu, aby nie dopuścić do wzrostu tkanki tłuszczowej.  W dużej mierze, to od nas zależy, jaką starość będzie miał nasz pupil.

I jeszcze jedna ważna uwaga!

PIESEK POWINIEN MIEĆ ZAWSZE DOSTĘP DO ŚWIEŻEJ WODY!